İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Starbucks: Devasa Bir Banka mı?

starbucks’ın devasa bir banka olduğu. evet bildiğin banka.

şimdi şöyle, önce şu konsepti anlamamız lazım, mesela birine para yollamak istiyoruz diyelim. atm’ye yatırdığım para büyülü biçimde istanbul’dan izmir’e ışınlanmıyor. elektronik bir sistem sayesinde izmir’deki insanın zaten oradaki atm’de bulunan parayı almasına izin veriliyor.

aynı şekilde mesela hepimizin mayışları x bankasına yatıyor. hepsini hemen çekmeyeceğimizi bildikleri için bankalar bizim mayışların bir kısmını kredi olarak verebiliyor, yatırım yapabiliyor vb. yani herkesin aynı anda bütün paralarını çekmeyeceğine güvenerek paranın bir kısmıyla istediklerini harcayabiliyorlar. herkes çekmek isterse ne olur, orası kendi ayrı entry’sini hak ediyor.*

tamam, ne diyorduk? starbucks. devasa bir firma, sayı vermek gerekirse dünya çapında 32.968 şubeleri var. milyonlarca insana her gün milyonlarca bardak kahve satıyor. ve tam burada sahneye starbucks’ın mobil uygulaması giriyor. bu uygulamaya önceden para yükleyerek kahvenizi hızlıca alabiliyorsunuz. mesela amerika ve kanada kullanıcılarının %41’i, yani neredeyse yarısı, bu yöntemle alışveriş yapıyor.

yani x bankası bizim mayışları nasıl yatırım aracı olarak kullanabilirse starbucks da bu şekilde kendisine yatırılan parayı istediği gibi kullanabilir. ne kadar bir miktar paradan bahsediyoruz? tam 1.5 milyar dolar. sekizle çarpmayı boşverin şimdi, bu tesla’nın bitcoine yaptığı yatırım kadar büyük bir meblağ. hatta faizsiz kredi almak gibi bile düşünebiliriz.

ve sayın okuyucu, starbucks yasal olarak bir banka değil.** bu da demek oluyor ki, dünyanın neresine giderse gitsin, starbucks o ülkenin bankaları bağlayan kısıtlamalarına ve vergilerine tabi değil. yani adamların ellerinde 1.5 milyar dolar temiz para var, bankaları bağlayan kısıtlamalara tabi değiller, ve bu parayla istediklerini yapabilirler.

detaylı okumak isteyenler için:1234

izlemek isteyenler için

Kaynak: https://eksisozluk.com/entry/121427411

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.